Ik ben slachtoffer van grensoverschrijdend gedrag door een derde
Als medewerker van de Vlaamse overheid kom je wellicht in contact met andere personen dan je eigen collega’s. Die contacten zijn meestal positief. Soms kunnen ze echter ook bedreigend of beledigend zijn en gepaard gaan met verbaal of fysiek geweld. Maak je dit mee? Je kan rekenen op de ondersteuning van de Gemeenschappelijke Dienst voor Preventie en bescherming op het werk (GDPB) van het Agentschap Overheidspersoneel (AgO).
Voor wie?
- Je bent medewerker bij de diensten van de Vlaamse overheid.
- Je bent het slachtoffer van agressie of ander grensoverschrijdend gedrag door een derde, die niet tot je eigen departement of agentschap behoort.
Wat?
Je werkgever moet ervoor zorgen dat je werksituatie veilig is. Helaas kan het toch gebeuren dat je het slachtoffer wordt van grensoverschrijdend gedrag door derden.
Is dat het geval? Dan is het heel belangrijk om dat te registreren. Op die manier beschikt je werkgever over correctere cijfers over incidenten voor een structurele aanpak om jou en je collega’s beter te beschermen tegen grensoverschrijdend gedrag door een derde.
Goed om te weten: als je twijfelt of het gedrag valt onder grensoverschrijdend gedrag door derden, registreer het toch. Dreigen met agressie is op zich al grensoverschrijdend en kan impactvolle schade veroorzaken.
Hoe registreren?
Een gesprek met een vertrouwenspersoon
Melding en ondersteuningTijdens het gesprek met de vertrouwenspersoon van je departement of agentschap kan je het ongewenste gedrag beschrijven. De vertrouwenspersoon registreert het dan op de juiste manier.
De vertrouwenspersoon geeft je ook de nodige ondersteuning om het incident beter te kunnen verwerken.
Lees meer op de webpagina ‘Een gesprek met een vertrouwenspersoon’.
Via de meldingstool
Eigen toegangslink voor je departement of agentschapValt jouw departement of agentschap onder het toepassingsgebied van de GDPB? Vanaf april 2026 kan je zelf een melding doen van grensoverschrijdend gedrag in de nieuwe online tool die de GDPB daarvoor heeft ontwikkeld.
Je departement of agentschap heeft een eigen toegangslink voor de online tool. Deze link vind je op het intranet en in digitale communicatie van je departement of agentschap. Op posters, die opgehangen worden in de verschillende vestigingen, vind je een QR code zodat je de melding ook makkelijk via de smartphone kan doen.
Goed om te weten: vind je de eigen toegangslink van je departement of agentschap niet? Gebruik dan de algemene link. Je moet dan wel nog je eigen departement of agentschap kiezen.
Hoe gebruik je de meldingstool?
- Ga naar de online registratietool en vul je professionele e-mailadres in als je ondersteuning wil van een vertrouwenspersoon. Je krijg een validatiecode om in te loggen in de meldingstool. (Je kan ook anoniem melding doen.)
- Selecteer het type grensoverschrijdend gedrag en omschrijf het incident zo gedetailleerd mogelijk. Vergeet daarbij ook de locatie van het incident niet en geef informatie over de derde partij.
Bekijk de handleiding om grensoverschrijdend gedrag te registreren in de meldingstool.
Snelstartkaart VARIO feitenregister voor medewerkersAls er een reactie nodig is t.o.v. de pleger in een specifiek incident, spreek dan je leidinggevende hiervoor aan die dit in naam van jouw entiteit kan doen.
Via je leidinggevende of HR-professional
Samen correct registrerenVind je het moeilijk om de melding te doen? Je kan ook terecht bij je leidinggevende of HR-professional.
- Die kan de informatie doorgeven aan de vertrouwenspersoon, die alles correct registreert.
- Wil je dat niet? Je leidinggevende of HR-professional kan de melding samen met jou doen, met je eigen e-mailadres.
- De leidinggevende kan ook de registratietool in eigen naam invullen, maar vermeldt dan duidelijk in de omschrijving wie het slachtoffer was (of minstens de functietitel).