Minister Jo Brouns geeft startschot voor Bioweek 2026

​Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns heeft vandaag op bioboerderij Den Diepen Boomgaard in Grimbergen officieel de Bioweek 2026 afgetrapt. Tijdens een biobrunch maakten gezinnen, sectorpartners en beleidsmakers kennis met biologische landbouw en de mensen achter bio. Met de Bioweek zetten VLAM en de biosector negen dagen lang biologische voeding en productie in de kijker.

Bio in de lift

De Bioweek vindt plaats op een moment waarop de biosector in Vlaanderen verder groeit. Eind 2025 waren er in het Vlaamse Gewest 639 biologische landbouwbedrijven actief (inclusief bedrijven in omschakeling). Dat zijn er 5 meer dan in 2024. De biobedrijven bewerkten eind 2025 samen 10.483 hectare biopercelen, wat een stijging is met 2,4% in vergelijking met 2024. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van de Vlaamse openbare statistiek.

Ook aan consumentenzijde blijft bio terrein winnen. De bestedingen aan bioproducten stegen in 2025 met 4% tot 1,36 miljard euro. In Vlaanderen groeide het bioaandeel binnen de voedingsbestedingen van 3,0% in 2023 naar 3,3% in 2025.

Daarnaast koopt 45% van de Belgen minstens enkele keren per maand biologische producten. Voor 34% van de Belgen speelt bio een rol bij de aankoop van voeding. Consumenten associëren bio spontaan met begrippen als natuurlijk, gezond en respectvol voor mens, dier en milieu.

Ook de herkenbaarheid van het Europese biolabel blijft toenemen. Vandaag herkent 71% van de Belgen het label dat garandeert dat producten volgens de Europese biowetgeving geproduceerd werden.

Zeg het met bio

"Bioconsumenten zijn bewuste consumenten. Ze kiezen niet toevallig voor bio maar kiezen voor smaak, voor het milieu, voor de boer. De Bioweek is het moment bij uitstek waarop we dat verhaal breed vertellen. Met de slogan 'Zeg het met bio!' nodigen we iedereen uit om die keuze ook zichtbaar te maken", zegt Filip Fontaine, CEO van VLAM.

De positieve evolutie van de sector bevestigt volgens Vlaams minister van Landbouw Jo Brouns het potentieel van bio in Vlaanderen. “Bio is geen niche meer, maar een volwaardig onderdeel van een landbouwsector die vooruitkijkt. Een sector die toekomstgericht en veerkrachtig is, economische kansen creëert en tegelijk zorg draagt voor bodem, water, biodiversiteit en klimaat. Consumenten kiezen vandaag bewuster en willen opnieuw voeling met waar hun voeding vandaan komt. Net daarin heeft onze Vlaamse biosector een sterke troef. De Bioweek is daarom een belangrijk initiatief: ze brengt producent en consument dichter bij elkaar en laat Vlamingen kennismaken met het vakmanschap, de kwaliteit en de passie achter biologisch voedsel van bij ons.”

Over de Bioweek 2026

De Bioweek vindt jaarlijks plaats in heel België en zet de schijnwerpers op biologische producten en de mensen en bedrijven erachter. Van 6 tot 14 juni 2026 voorzien producenten, verwerkers en verkopers van bioproducten opendeurdagen en activiteiten, en stimuleren promotieacties de verkoop van bioproducten. De campagneslogan voor 2026 is 'Zeg het met bio!'. Alle activiteiten zijn te vinden op www.allesoverbio.be.

De Bioweek is een gezamenlijk initiatief van de hele biosector en VLAM (Vlaams Centrum voor Agro- en Visserijmarketing). In Wallonië zet Apaq-W (Agence Wallonne pour la Promotion d'une Agriculture de Qualité) bio in kijker tijdens de ‘Semaine bio’ met activiteiten in iedere provincie. In Vlaanderen maakt de Bioweek deel uit van het Strategisch Plan Bio 2023-2027, dat inzet op een groei van 5% op vijf parameters: landbouwareaal, omzetwaarde dierlijke productie, aantal biolandbouwbedrijven, bioconsumptie en bio in overheidscatering.