Welke reptielen mag je houden?
De reptielen die je in Vlaanderen vrij mag houden en/of verhandelen, staan op de zogenaamde positieve lijst. De reptielen die niet op deze lijst staan, mag je niet verhandelen of houden. De positieve lijst reptielen geldt vanaf 1 oktober 2019. De positieve lijst geldt voor iedereen in Vlaanderen die reptielen houdt of verhandelt. Onder verhandelen valt ook het gratis weggeven. Afwijkingen onder bepaalde voorwaarden zijn enkel mogelijk voor dierentuinen, laboratoria, dierenartsen, dierenasielen en handelszaken. De positieve lijst heeft niets te maken met VLAREM en CITES. Je moet ook voor deze wetgeving in orde zijn.
Lijst met reptielen die je mag houden en verhandelen
De positieve lijst geldt voor iedereen in Vlaanderen die reptielen houdt of verhandelt. Ook gratis weggeven valt onder verhandelen. Reptielen die op deze lijst staan, mag je houden en verhandelen.
De positieve lijst staat los van VLAREM en CITES. Je moet dus ook voor die wetgeving in orde zijn.
Heb je meer dan 30 reptielen en amfibieën? Of hou je minstens 1 volwassen dier (amfibie, reptiel of ongewervelde) dat door agressiviteit, giftigheid of gedrag gevaarlijk kan zijn, zoals schorpioenen, zwarte weduwes of bepaalde pythons?
Dan heb je een vergunning nodig. In andere gevallen volstaat een melding.
Vraag altijd meer informatie bij de milieudienst van je gemeente.
Reptielen die niet op de positieve lijst staan
Controles
Tijdens een controle wordt nagegaan of je reptielen voldoen aan de wetgeving.
Controles gebeuren:
- tijdens andere geplande inspecties,
- of naar aanleiding van klachten of meldingen van particulieren, politie of lokale overheden.
Worden er reptielen aangetroffen die niet aan de regels voldoen? Dan kan dit leiden tot maatregelen, zoals het in beslag nemen van de dieren.
CITES en VLAREM
De positieve lijst heeft niets te maken met VLAREM en CITES. Je moet ook voor deze wetgeving in orde zijn.
Over de positieve lijst
Waarom bestaat er een positieve lijst voor reptielen?
De positieve lijst helpt het welzijn van reptielen in gevangenschap te verbeteren. Reptielen worden steeds vaker als huisdier gehouden. Voor veel soorten is de verzorging relatief eenvoudig en kan je goed aan hun behoeften voldoen.
Voor andere soorten zijn er echter strenge verzorgingsvoorwaarden. Onvoldoende kennis of impulsaankopen zorgen er vaak voor dat het misloopt, met negatieve gevolgen voor het welzijn van de dieren. Sommige soorten zijn enkel geschikt voor ervaren reptielenhouders.
Daarom werd een lijst opgesteld met reptielen die je in Vlaanderen mag houden en verhandelen.
De Dierenwelzijnswet van 1986 geeft de Vlaamse Regering de bevoegdheid om zulke lijsten te maken. Sinds 2009 bestaat er ook al een positieve lijst voor zoogdieren.
Wie stelde de lijst samen?
Een werkgroep met alle betrokken partijen werkte de lijst uit. Daarin zaten onder meer:
wetenschappers
opvangcentra
liefhebbersverenigingen
handelaars
dierenwelzijnsorganisaties
natuurverenigingen
Welke criteria gelden voor de lijst?
De werkgroep bepaalde objectieve criteria voor de soorten die op de lijst mochten komen. De nadruk lag op soorten die:
eenvoudig te houden zijn,
geen gevaar vormen voor de mens,
en waarover voldoende betrouwbare informatie beschikbaar is.
Daarom vind je bijvoorbeeld geen krokodillen of giftige slangen op de positieve lijst.
Naast de opgenomen soorten voldoen er waarschijnlijk nog meer reptielen aan de criteria. Toch koos de werkgroep vooral voor soorten die veel gehouden worden en makkelijk verkrijgbaar zijn.