Gedaan met laden. U bevindt zich op: Overheidsopdrachten van de Vlaamse overheid

Overheidsopdrachten van de Vlaamse overheid

Wanneer de overheid bepaalde diensten, leveringen, werken wil bestellen bij ondernemingen, kan ze niet zomaar in zee gaan met wie ze wil. De overheid moet de regelgeving voor overheidsopdrachten naleven. U kunt als onderneming uw dienstverlening aanbieden aan de overheid, maar de overheid kan dus alleen overeenkomsten sluiten volgens die specifieke regels en procedures.

Overheden die aanbestedingen uitschrijven

Het aantal overheden dat overheidsopdrachten uitschrijft is erg divers. U hebt heel wat potentiële klanten:

  • Gemeente- of stadsbesturen
  • Vlaamse overheid
  • Federale overheid
  • Ziekenhuizen
  • Nutssectoren
  • Onderwijsvoorzieningen
  • Culturele centra.

Er is dus vast een overheid te vinden die nood heeft aan uw oplossingen. In uw regio zijn er zeker interessante overheden actief die uw hulp kunnen gebruiken.

Wilt u exact weten wie allemaal onder die regelgeving overheidsopdrachten kan vallen? Consulteer dan Wegwijs. Wegwijs is het organisatieregister dat organisaties binnen de publieke sector identificeert en beschrijft.

    De regelgeving overheidsopdrachten legt regels op voor het type opdracht. Voor elk type opdracht gelden er andere regels.

    Er zijn drie types opdrachten:

    • diensten: voor expertise en prestaties (bijvoorbeeld communicatie‑ of copywritingopdrachten, IT‑ondersteuning of softwareontwikkeling, schoonmaak, bewaking, opleidingen, adviesopdrachten...)
    • leveringen: voor producten of goederen (bijvoorbeeld kantoor‑ en IT‑materiaal zoals computers, printers, meubilair, voertuigen, machines, softwarelicenties...)
    • werken: voor bouwwerken of infrastructuurwerken (bijvoorbeeld een gebouw bouwen of renoveren, wegen, fietspaden of riolering aanleggen, dak‑ of gevelwerken...)

    Verschillende procedures

      Afhankelijk van de aard van de opdracht en het budget moet de overheid een specifieke procedure volgen om te kiezen tussen de verschillende ondernemingen die kandidaat zijn om de opdracht uit te voeren.

      De regelgeving laat de verschillende plaatsingsprocedures voor overheidsopdrachten toe:

      • openbare procedures en niet-openbare procedures
      • onderhandelingsprocedures
      • specifieke procedures zoals concurrentiegerichte dialoog en innovatiepartnerschap.

      Aankondiging van overheidsopdrachten

      Als een overheid een opdracht voor diensten, leveringen of werken wil plaatsen, dan is ze in de meeste gevallen verplicht om de opdracht openbaar te maken aan het publiek. Dat gebeurt via het federale e-Procurement platform(opent in nieuw venster) waar alle overheden in België hun overheidsopdrachten bekendmaken.

      Bij de onderhandelingsprocedure zonder bekendmaking mag de overheid zelf een aantal ondernemingen aanschrijven zonder de opdracht bekend te maken.

      Er is geen centrale dienst bij de Vlaamse overheid die een overzicht bijhoudt van alle aangekondigde overheidsopdrachten van de Vlaamse overheid.

      Erkenning van een aannemer voor overheidsopdrachten

      Bij overheidsopdrachten voor werken moet u als aannemer erkend zijn. Om een erkenning te kunnen krijgen, moet u een aanvraag indienen bij de Federale Overheidsdienst Economie, KMO, Middenstand en Energie(opent in nieuw venster).

      Veelgestelde vragen