Onderwijs voor anderstalige nieuwkomers
Anderstalige nieuwkomers die onvoldoende Nederlands kennen, krijgen ondersteuning om Nederlands te leren en deel te nemen aan het onderwijs. In het basisonderwijs zijn er taalheldklassen. In het secundair onderwijs en CDO is er onthaalonderwijs voor anderstalige nieuwkomers (OKAN).
Wie zijn anderstalige nieuwkomers?
Anderstalige nieuwkomers zijn kinderen en jongeren die nog niet lang in België wonen en die niet voldoende Nederlands kennen.
De voorwaarden voor anderstalige nieuwkomers verschillen in het basis- en secundair onderwijs.
In het basisonderwijs
Een leerling is een anderstalige nieuwkomer als die aan al deze voorwaarden voldoet:
- Is 7 jaar of ouder voor 1 januari van het lopende schooljaar
- Heeft niet het Nederlands als thuistaal of moedertaal
- Was niet ingeschreven in een gefinancierde of gesubsidieerde Vlaamse school op de eerste schooldag van februari van de 2 vorige schooljaren
- Beheerst onvoldoende Nederlands om de lessen goed te volgen
De verblijfsduur of verblijfsstatus van je kind speelt geen rol.
Communiceer open en eerlijk met de school. Zo begrijpt de school de onderwijsnoden van je kind beter.
In het secundair onderwijs en CDO
Een leerling is een anderstalige nieuwkomer als die aan alle voorwaarden voldoet:
- Verblijft maximaal 1 jaar ononderbroken in België
- Was maximaal 9 maanden in het Nederlandstalig onderwijs ingeschreven (juli en augustus niet inbegrepen)
- Heeft niet het Nederlands als thuistaal of moedertaal
- Beheerst onvoldoende Nederlands om de lessen goed te volgen
Daarnaast gelden er ook leeftijdscriteria:
- In een school voor voltijds secundair onderwijs moeten zij ten laatste op 31 december van het schooljaar minstens 12 en nog geen 18 zijn
- In het centrum voor deeltijds onderwijs (CDO) moeten zij ten laatste op 31 december van het schooljaar 15 of 16 en nog geen 18 jaar zijn
Afwijkingen op de voorwaarden in het secundair onderwijs
In het secundair onderwijs kan de toelatingsklassenraad afwijkingen toestaan op de voorwaarden voor de leeftijd, verblijfsduur en schoolloopbaan. Leerlingen kunnen dan toch starten in het onthaaljaar.
Door het capaciteitstekort in het onthaaljaar dat zich momenteel in sommige regio’s voordoet, kan de klassenraad tijdelijk alleen afwijken van de leeftijdsvoorwaarde:
- Voor 11-jarige leerlingen die starten na de krokusvakantie
- Voor 18-jarige leerlingen die al waren ingeschreven in het onthaaljaar tijdens het voorgaande schooljaar
Geen anderstalige nieuwkomer
Niet alle jongeren die nog niet lang in België wonen en onvoldoende Nederlands spreken, zijn ‘anderstalige nieuwkomers’. Er zijn uitzonderingen:
- Buitenlandse jongeren die tijdelijk in een secundaire school zijn ingeschreven voor een uitwisselingsprogramma
- Leerlingen uit het Franstalig secundair onderwijs in Brussel of Wallonië
Taalheldklassen in het basisonderwijs
Een taalheldklas biedt intensief onderwijs in het Nederlands. Het doel is dat leerlingen zo snel mogelijk deelnemen aan de gewone lessen.
Anderstalige nieuwkomers hebben toegang tot een taalheldklas. De klassenraad hoeft daarover geen beslissing te nemen.
Ook andere leerlingen kunnen een taalheldklas volgen. De klassenraad beslist daarover als je kind onvoldoende Nederlands kent om de gewone lessen te volgen en eerdere taalondersteuning onvoldoende hielp.
Kent een anderstalige nieuwkomer voldoende Nederlands om de gewone lessen te volgen? Dan kan de klassenraad beslissen dat je kind geen taalheldklas volgt.
Onthaalonderwijs in het secundair onderwijs en CDO
Onthaalonderwijs helpt anderstalige nieuwkomers in het gewoon secundair onderwijs en CDO Nederlands te leren en te integreren in de klaspraktijk en de samenleving.
Leerplicht
In het onthaalonderwijs gelden dezelfde regels voor leerplicht als voor Belgische kinderen en jongeren. Anderstalige nieuwkomers zijn leerplichtig tussen 5 en 18 jaar vanaf de 60ste dag na hun inschrijving in een Belgische gemeente.
Meer over de leerplicht:
Inschrijven
Je hebt het recht om je kind in te schrijven in de school of het centrum voor deeltijds onderwijs (CDO) van je keuze.
Elke school en elk CDO moet een anderstalige nieuwkomer inschrijven als die aan de toelatingsvoorwaarden voldoet en er plaats is.
Is de school of het CDO volzet? Dan kan de school of het CDO een anderstalige nieuwkomer tijdelijk toch inschrijven, ook al is er normaal geen plaats meer.
Meer over inschrijven en toelatingsvoorwaarden.
Voor anderstaligen die geen nieuwkomer zijn
Ook anderstalige leerlingen die geen nieuwkomer zijn, kunnen ondersteuning krijgen om Nederlands te leren.
Meer over: