Honden: populatie, diefstal en verloren

In Vlaanderen geldt een identificatie – en registratieplicht voor honden. Alle honden moeten gechipt worden en geregistreerd zijn voor ze verhandeld worden en alleszins voor de leeftijd van 8 weken.
De registratie van de identificatiegegevens van de hond en zijn baasje gebeurt in de centrale databank DogID.

De hondenpopulatie in Vlaanderen

Het precieze aantal honden in Vlaanderen is niet gekend. Het overlijden van een hond wordt immers niet altijd aan de databank doorgegeven. Nochtans is dit een wettelijke verplichting. Dit betekent dat er nog heel wat honden geregistreerd zijn die ondertussen overleden zijn.

Het aantal honden dat jaarlijks geregistreerd wordt, geeft een beeld van de groei van de populatie en geeft daardoor een beter idee van de omvang van de populatie.
Tabel 1 geeft aantal honden dat jaarlijks in Vlaanderen werd geregistreerd. Dit is niet het aantal honden dat in Vlaanderen gehouden wordt. De honden kunnen immers verkocht zijn aan iemand in een ander gewest of in het buitenland.

Tabel 1: Het aantal honden geregistreerd in DogID in Vlaanderen sinds 2015
JaartalAantal
2020108086
201999425
201897426
201798439
201698551
201594051

In 2020 werden 279 rassen geregistreerd. De top 20 van de meest geregistreerde rassen in Vlaanderen is weergegeven in tabel 2.

Tabel 2: Top 20 van de meest geregistreerde rassen in Vlaanderen in 2020
Ras%
Canis vulgaris8,1
Chihuahua6,8
Keeshond5,1
Border Collie4,8
Labrador Retriever4,6
Franse Bulldog4,2
Teckel4,1
Jack Russel Terrier3,8
Golden Retriever3,8
Duitse Herdershond3,1
Maltezer2,9
Mechelaar2,8
Amerikaanse Staffordshire Terrier2,5
Cavalier King Charles Spaniel2,2
Engelse Cocker Spaniel2,1
Yorkshire Terrier1,9
Shih Tzu1,8
Poedel1,7
Shiba1,5
Berner Sennenhond1,4

Diefstal of verloren gelopen honden

Als een hond verloren loopt of wordt gestolen, wordt dit best gemeld aan DogID. In 2020 werden in België 292 honden opgegeven als gestolen en 827 als verloren. De hond die het meest als gestolen of verloren werd opgegeven is de chihuahua.

Tabel 3: Het aantal honden dat in België werd opgegeven als verloren of gestolen sinds 2015
JaartalGestolenVerloren
2020292827
20193381086
20183401224
20174671466
20163381648
20153631827

Aantal honden geregistreerd per gemeente en provincie

Aantal honden per gemeente en provincie (PDF bestand opent in nieuw venster)

Kattenpopulatie

In Vlaanderen geldt een sterilisatie- en registratieplicht voor katten. Van het totale aantal geregistreerde katten in Vlaanderen heeft de dienst Dierenwelzijn geen precies cijfer omdat er ook katten geregistreerd zijn in andere databanken dan CatID.

Sinds november 2017 moet de registratie in de centrale databank CatID gebeuren. Eerdere registraties in andere databanken werden overgenomen in CatID wanneer de gegevens correct werden aangeleverd.
Om een zicht te krijgen op de kattenpopulatie is het beter te kijken naar de jaarlijkse registraties.

Tussen 1 januari 2019 en 31 december 2019 zijn 79.243 katten geregistreerd in Vlaanderen in CatID. In 2018 waren dat er 76.307.

Aantal katten geregistreerd maandelijks geregistreerd in CatID in Vlaanderen in 2019 en 2020.
Maand201920202021
Januari656668127305
Februari504151725750
Maart41653645
April37043143
Mei42674351
Juni56777555
Juli852310241
Augustus853910680
September832410002
Oktober92649965
November81939874
December69808407