Doorlichtingsproces in het volwassenenonderwijs
Voor wie?
Deze pagina is bedoeld voor centra voor volwassenenonderwijs en centra voor basiseducatie.
Op zoek naar andere informatie? Bekijk de pagina’s: Doorlichting duaal leren en aanloopfase en Doorlichting Syntra.
Aankondiging van de doorlichting
Minstens 3 weken voor de doorlichting ontvangen het centrum en het centrumbestuur een aankondigingsbrief via e-mail.
In aanloop naar de doorlichting
De teamcoördinator van neemt contact op met de directie om het doorlichtingsproces toe te lichten, documenten te delen en concrete afspraken te maken. Tijdens het doorlichtingsproces blijft de teamcoördinator het aanspreekpunt voor inhoudelijke en praktische informatie.
Kort na de aankondiging ontvangt de directie een link naar een online bevraging voor cursisten en leraren. Zo verzamelen de onderwijsinspecteurs meningen en ervaringen voor hun onderzoek. Als directie kan je er zelf ook heel wat uit leren. Zorg er dus zeker voor dat de bevraging wordt verspreid en spoor iedereen aan om dit in te vullen.
Niet alle kwaliteitsverwachtingen uit het OK komen aan bod bij elke doorlichting. De onderwijsinspectie maakt een selectie van kwaliteitsverwachtingen die samen een scenario vormen. Binnen deze scenario’s verschilt de onderliggende keuze van schalen.
Er zijn 2 scenario’s mogelijk in het volwassenenonderwijs: LOP 1 en LOP 2.
- Ontwikkelingsschalen kwaliteitsontwikkeling(PDF bestand opent in nieuw venster)
- Ontwikkelingsschalen onderwijsleerpraktijk(PDF bestand opent in nieuw venster)
- Ontwikkelingsschalen leertrajectbegeleiding(PDF bestand opent in nieuw venster)
- Ontwikkelingsschalen personeelsbeleid en professionalisering(PDF bestand opent in nieuw venster)
Verloop van de doorlichting
Een doorlichting duurt maximaal 5 dagen.
- Kwaliteitsontwikkeling: Hoe ontwikkelt de school haar eigen kwaliteit?
- Onderwijsleerpraktijk: Wat is de onderwijskwaliteit in de klas en voldoet het aan de verwachtingen van het OK?
De onderwijsinspecteurs kijken ook of het centrum de regelgeving respecteert.
De onderwijsinspecteurs observeren lessen en activiteiten. Ze bestuderen documenten zoals cursistenmateriaal en kijken naar de resultaten uit de online bevragingen. Gesprekken met het beleidsteam en de leraren, en soms cursisten, maken ook deel uit van het onderzoek.
De onderwijsinspecteurs geven toelichting bij hun bevindingen en delen de voorlopige beoordeling. Ze reflecteren samen met het centrumteam over wat goed loopt en wat beter kan. Het gesprek is een inspiratiebron voor het team om de onderwijskwaliteit verder te versterken.
Dit is het eindgesprek van een doorlichting. De onderwijsinspecteurs bespreken de definitieve inschaling voor alle onderzoeken en het advies. Ze geven ook de motivatie van hun beslissingen mee.
Na de doorlichting
Het doorlichtingsverslag bevat een advies over de erkenning van het centrum. Je ziet er de inschaling van de ontwikkelingsschalen en een overzicht van wat goed gaat en wat beter kan (of beter moet).
Bekijk welke mogelijke adviezen er zijn na een doorlichting.
Na de doorlichting krijg je de mogelijkheid om feedback te geven over het verloop en de effecten van de doorlichting. De directie ontvangt hiervoor een link 3 tot 6 maanden na de doorlichting. Alle antwoorden worden anoniem verwerkt.