Schriftelijk en mondeling examen
U moet eerst slagen voor een schriftelijk én een mondeling examen. Kostprijs: 28 euro. Dit zijn de onderwerpen:
Brevet II | Koninklijk besluit over het verkeersreglement, automechanica, -techniek en -elektriciteit |
Brevet III | Koninklijk besluit over het verkeersreglement |
Brevet IV | Koninklijk besluit over het verkeersreglement, motormechanica, -techniek en -elektriciteit |
Brevet V | Koninklijk besluit over het verkeersreglement, vrachtwagenmechanica, -techniek en -elektriciteit |
Vrijstellingen
Schrijft u zich in voor brevet II, IV of V en hebt u al een brevet III? Dan hoeft u het onderdeel verkeersveiligheid niet meer af te leggen.
Slaagt u niet voor het volledige examen, maar wel voor 1 onderdeel? Dan kan de examencommissie u voor dat onderdeel een vrijstelling geven voor een volgende zittijd.
Met diploma’s of getuigschriften zoals autotechniek of mobiliteitswetenschappen krijgt u geen vrijstelling.
Examendata
De examens worden door het Departement MOW op vaste momenten (zittijden) georganiseerd. Houd er rekening mee dat onderstaande data onder voorbehoud zijn en afhankelijk van de coronamaatregelen op dat moment.
Alle examens worden indien mogelijk op de eerste datum van de zittijd georganiseerd. Als er meer kandidaten zijn dan op één dag een examen kunnen afleggen, dan worden op de eerste dag de examens voor brevet II georganiseerd en op de tweede dag de examens voor de overige brevetten. De kandidaten worden aangeraden beide data vrij te houden tot ze hun uitnodiging hebben ontvangen.
Zittijd | Datum schriftelijke examen | Datum mondelinge examen | Inschrijven voor ... |
1e zittijd 2021 | 16 of 23 januari 2021 | Februari 2021 | 10 december 2020 |
2e zittijd 2021 | 6 of 13 maart 2021 | April 2021 | 10 februari 2021 |
3e zittijd 2021 | 8 of 15 mei 2021 | Juni 2021 | 10 april 2021 |
4e zittijd 2021 | 4 of 11 september 2021 | Oktober 2021 | 10 augustus 2021 |
Bent u voor het schriftelijke examen geslaagd? Dan krijgt u na ongeveer 3 weken een brief met daarin de datum en de plaats van het mondelinge examen.
Verloop van het examen
Om te slagen moet u voor beide examens minimaal 60% behalen voor verkeersveiligheid en minimaal 50% voor mechanica. Om definitief te slagen, moet u in totaal minstens 60% hebben.
Inschrijving
U mag zich per zittijd maar voor 1 brevet inschrijven. Download het inschrijvingsformulier (PDF bestand opent in nieuw venster), vul het in, scan het en stuur het samen met een recto-versokopie van uw rijbewijs naar het Departement MOW ((opent in nieuw venster)).
Schrijft u zich in voor het examen voor brevet III, IV of V? Dat moet u ons nog enkele extra documenten bezorgen:
Brevet III | Een kopie van uw hoogst behaalde diploma |
Brevet IV | Het attest van de verplichte 4-daagse motorstage |
Brevet V | Een kopie van uw brevet II |
Wilt u de duur van uw stage met 25% verminderen? Dan moet u bij uw inschrijving voor de examens het attest voegen van de opleiding die u bij een erkend opleidingscentrum gevolgd hebt (minimaal 120 uur contactonderwijs).
Na uw inschrijving krijgt u van het Departement MOW een uitnodiging om het inschrijvingsgeld van 28 euro te betalen.
Geslaagd
Meteen na het mondelinge examen krijgt u te horen of u geslaagd bent. Bent u geslaagd? Dan krijgt u van het MOW een aanvraag tot stagetoelating.
Die stuurt u ingevuld terug naar MOW, samen met een uittreksel uit het strafregister model 2 en een recto-versokopie van uw rijbewijs met daarop de vermelding van uw medische rijgeschiktheid.
Staat op uw rijbewijs nog geen vermelding van medische rijgeschiktheid? Maak dan zo snel mogelijk een afspraak bij een oogarts naar keuze voor een oogonderzoek en bij een erkende arbeidsgeneeskundige dienst ((opent in nieuw venster)) of een medisch centrum van de federale overheid ((opent in nieuw venster)) voor een medisch onderzoek. Bent u fit en gezond? Dan krijgt u een ‘rijgeschiktheidsattest van groep 2’.
Ongeveer 2 weken nadat u alle documenten opgestuurd hebt, krijgt u een stagetoelating. Daarmee schrijft u zich bij de rijschool van uw keuze in voor de stage. Een stagetoelating is 3 jaar geldig.
Niet geslaagd
U kunt zich voor een nieuwe zittijd inschrijven. Behaalde u voor 1 van de 2 onderdelen genoeg punten? Dan kan de examencommissie u daarvoor een vrijstelling geven in een volgende zittijd.
Modelles
Met de modelles laat u aan een examencommissie zien hoe u lesgeeft. Om te slagen, moet u 60% behalen. U moet ze geven vóór de geldigheidsduur van uw stagetoelating afloopt.
Verloop van de modelles
Bekijk hoe een modelles verloopt:
● Brevet II (PDF bestand opent in nieuw venster)
● Brevet III (PDF bestand opent in nieuw venster)
● Brevet IV (PDF bestand opent in nieuw venster)
● Brevet V (PDF bestand opent in nieuw venster)
Lesdata
Een modelles vindt altijd plaats op een zaterdag. Afhankelijk van de datum van uw les hebt u een andere inschrijvingsdeadline. Houd er rekening mee dat onderstaande data onder voorbehoud zijn en afhankelijk van de coronamaatregelen op dat moment.
Zittijd | Datum modelles | Inschrijven voor ... |
1e zittijd 2021 | januari of februari 2021 | 10 december 2020 |
2e zittijd 2021 | maart of april 2021 | 10 februari 2021 |
3e zittijd 2021 | mei of juni 2021 | 10 april 2021 |
4e zittijd 2021 | september of oktober 2021 | 10 augustus 2021 |
5e zittijd 2021 | november of december 2021 | 10 oktober 2021 |
Inschrijving
U schrijft zich voor de modelles in met:
- het inschrijvingsformulier (PDF bestand opent in nieuw venster)
- het document 'Stageverloop' (PDF bestand opent in nieuw venster)dat u tijdens uw stage bijhoudt
- het stageattest (PDF bestand opent in nieuw venster) dat u van de rijschool krijgt.
Stuur uw inschrijving naar:
Vlaamse overheid
Departement Mobiliteit en Openbare Werken
Afdeling Beleid Mobiliteit en Verkeersveiligheid
Koning Albert II-laan 20 bus 2
1000 Brussel
Of u stuurt de documenten online ((opent in nieuw venster)) in.
Geslaagd
Bent u geslaagd? Proficiat! Dan krijgt u van het Departement MOW een aanvraag tot instructietoelating. Vul die in en stuur ze samen met een kopie van uw rijbewijs en een uittreksel uit het strafregister terug naar het departement. Zodra u uw instructietoelating hebt, bent u rijlesgever.
Niet geslaagd
Slaagt u niet? Dan moet u ook uw stage opnieuw doen. Let op: u moet voor de stage én de modelles slagen binnen de 3 jaar nadat u de examens afgelegd hebt. Na meer dan 3 jaar moet u ook de examens opnieuw afleggen.
Locatie
Het schriftelijke examen vindt plaats bij het Departement MOW:
Graaf de Ferrarisgebouw
Koning Albert II-Laan 20
1000 Brussel
Het mondelinge examen en de modelles legt u af in een van onze examencentra in Alken, Kontich, Brugge of Sint-Denijs-Westrem.
Contact
Vragen over de opleiding voor rijinstructeurs of over een rijschool starten, kunt u stellen via het Contactpunt Departement Mobiliteit en Openbare Werken ((opent in nieuw venster)).