Hinderpremie bij openbare werken
Tot 15/12/2025 konden ondernemingen die hinder ondervonden van openbare werken, onder bepaalde voorwaarden een hinderpremie krijgen van de Vlaamse overheid.
Vanaf 1 januari 2026 werd deze forfaitaire hinderpremie van €2.000 stopgezet omwille van besparingsmaatregelen. De sluitingspremie blijft wél behouden.
Voorwaarden
Sluitingspremie
De sluitingspremie ondersteunt kleine ondernemers die omwille van ernstige hinder door werken hun activiteiten tijdelijk dienen stop te zetten, waardoor het voortbestaan van hun zaak in het gedrang komt. Uw onderneming komt in aanmerking als:
- u de kennisgevingsbrief heeft gekregen;
- de getroffen vestiging gedurende minstens 21 opeenvolgende kalenderdagen de deuren moet sluiten als gevolg van ernstige hinder door openbare werken.
Meer informatie over de voorwaarden voor de sluitingspremie(opent in nieuw venster) vindt u op de website van VLAIO.
Veelgestelde vragen
Als er openbare werken gepland worden, dan wordt de informatie daarover ingevoerd in het Generiek Informatieplatform Openbaar Domein (Gipod). Dat platform bundelt alle gegevens over werkzaamheden, zodat nuts- en wegenwerken zo goed mogelijk op elkaar afgestemd kunnen worden.
Het Agentschap Innoveren en Ondernemen bekijkt welke ondernemingen een vestiging binnen de hinderzone hebben en dus ‘ernstige hinder’ zullen ondervinden van de geplande werken. Op basis van de gegevens van de Verrijkte Kruispuntbank voor Ondernemingen (VKBO) onderzoekt het of de getroffen vestiging voldoet aan de voorwaarden en dus aanspraak kan maken op de hinderpremie.
Daarna stuurt het naar alle geselecteerde ondernemingen een brief of een mail (als er een mailadres bekend is). In die brief/mail worden de betrokken ondernemers ingelicht over de werken die op komst zijn en over de mogelijkheid die ze hebben om de hinderpremie en eventueel de bijkomende sluitingspremie aan te vragen.
Hebt u geen kennisgevingsbrief ontvangen en meent u toch recht te hebben op de hinderpremie omdat u ernstige hinder ondervindt van openbare werken?
- Controleer dan uw gegevens in de Kruispuntbank van Ondernemingen (KBO). Mogelijk zijn foutieve gegevens in de KBO er de oorzaak van dat uw vestiging niet werd geselecteerd. Misschien heeft uw onderneming volgens de KBO meer dan 9 werknemers in dienst? Ga zeker na of uw de hoofdactiviteit van uw onderneming voor de RSZ en die voor de btw juist zijn. Als blijkt dat die fout zijn in de KBO, dan moet uw onderneming haar gegevens zelf laten wijzigen bij de RSZ of de btw-administratie. Pas als die wijzigingen aanvaard zijn en naar de KBO zijn doorgestroomd, kan de hinderpremie aangevraagd worden.
- Kijk na of de werken waarvan u hinder ondervindt aan de voorwaarden voldoen. Op de website ‘Hinder in kaart’ van Geopunt Vlaanderen ziet u alle werken die geregistreerd staan in GIPOD(opent in nieuw venster). Let op: de ingetekende werkzone in Gipod stemt niet altijd helemaal overeen met de hinderzone. In sommige gevallen kan uw gemeentebestuur u helpen om te weten te komen of de werken aan de voorwaarden voldoen en dus in GIPOD geregistreerd zouden moeten zijn.
- In laatste instantie, na het doorlopen van de vorige stappen, kunt u een mail sturen naar hinderpremie@vlaio.be(opent in uw e-mail applicatie). In de mail vermeldt u alle informatie over de onderneming (KBO-nummer, NACE-codes,…), de vestiging (adres,…), de werken die ernstige hinder (zullen) veroorzaken voor de vestiging (straatnaam, duur, …) en over de stappen die u al ondernam.
De hinderpremie is alleen voor ondernemingen die daadwerkelijk in de hinderzone liggen. De gegevens van de hinderzone zijn door de beheerder van de werken ingevoerd in het generiek informatieplatform openbaar domein (GIPOD).
De hinderpremie wordt bovendien alleen toegekend voor werken die zijn gestart vanaf 1 juli 2017.
Een onderneming zal alleen worden geselecteerd voor de hinderpremie als haar officiële vestigingseenheid in de hinderzone ligt. De gegevens van de onderneming in de Kruispuntbank van Ondernemingen moeten dus correct zijn. Als de vestigingseenheid niet in de hinderzone ligt, zal er geen hinderpremie worden toegekend.
Zelfs als u uw kennisgevingsbrief voor de hinderpremie kwijt bent, kunt u zich aanmelden in het e-loket(opent in nieuw venster), op voorwaarde dat de aanvraagtermijn nog niet verstreken is. U kan de brief ook steeds terugvinden in je e-box enterprise.
U kan ook een duplicaat aanvragen met een e-mail naar hinderpremie@vlaio.be. Vermeld:
- ondernemingsnummer
- mailadres
- telefoonnummer
- adres van de getroffen vestiging.
U dient uw premieaanvraag online in via de website:
- ten laatste 60 dagen na de datum die in de aanhef van de kennisgevingsbrief vermeld staat
- in elk geval vóór de geplande einddatum van de werkzaamheden.
Na het aanvragen van de premie wordt het steunbedrag automatisch uitbetaald.
Bent u te laat met uw aanvraag, bijvoorbeeld omdat de termijn van 60 dagen voorbij is of omdat de werken al beëindigd zijn, dan kunt u geen aanvraag meer indienen en wordt het dossier automatisch geannuleerd. Te laat is onherroepelijk te laat.
De hinderzone bestaat uit alle wegvakken en kruispunten die overlappen met de GIPOD-werkzone. De GIPOD-werkzone is de zone waarbinnen de openbare werken worden uitgevoerd. Een wegvak is het gedeelte van de weg tussen twee opeenvolgende kruispunten.
De GIPOD-werkzone wordt ingetekend door de verantwoordelijke beheerder van de werken (stad/gemeente/nutsmaatschappij). Op basis van die intekening wordt de hinderzone van de hinderpremie afgebakend. VLAIO hergebruikt dus die gegevens om op objectieve wijze een hinderzone af te bakenen.
U kunt de bijkomende sluitingspremie aanvragen
- ten vroegste op de dag waarop de openbare werken van start gaan
- ten laatste op de startdatum van de sluitingsperiode.
U kunt de bijkomende sluitingspremie alleen aanvragen als u voor de getroffen vestiging een kennisgevingsbrief voor de hinderpremie hebt ontvangen.
- de vestiging minstens 21 opeenvolgende kalenderdagen moet gesloten zijn om een sluitingspremie te kunnen ontvangen. Deze is pas uitbetaalbaar vanaf de 22e sluitingsdag.
Ook voor ondernemingen die geen recht hebben op de hinderpremie, maar wel op de afzonderlijke sluitingspremie, geldt dat de vestiging minstens 21 opeenvolgende kalenderdagen moet gesloten zijn. De sluitingspremie is in dat geval al wel uitbetaalbaar vanaf de 8ste sluitingsdag.
Om in aanmerking te komen voor de hinderpremie, moet
- de concrete planningsdatum van de werkzaamheden zijn bekend
- de werkzaamheden minstens 30 opeenvolgende kalenderdagen duren.
Het kan gebeuren dat werken die oorspronkelijk minder dan 30 dagen zouden duren, blijken uit te lopen en toch langer dan 30 dagen duren. Pas als de beheerder de geplande einddatum van de werken tijdig verandert in GIPOD, kan de onderneming, als ze aan alle andere voorwaarden voldoet, geselecteerd worden en zal ze een kennisgevingsbrief ontvangen. Als de beheerder dat pas doet na afloop of vlak voor het einde van de werken, dan zal de onderneming niet meer geselecteerd kunnen worden om alsnog de uitbetaling van de hinderpremie aan te vragen.
Dat een straat als gevolg van werkzaamheden wordt omgevormd tot eenrichtingsstraat, betekent niet dat de daar gelegen handelszaken recht hebben op de hinderpremie. Alleen als de eenrichtingsstraat in de hinderzone ligt, kunnen de daar gelegen vestigingen die verder aan alle voorwaarden voldoen, in aanmerking komen voor de hinderpremie. Als de eenrichtingsstraat zich niet binnen de hinderzone bevindt, komen de vestigingen in die straat niet in aanmerking.
De hinderpremie en de bijkomende sluitingspremie kunnen alleen worden toegekend als de getroffen vestiging vaste openingstijden heeft. De vaste openingstijden tonen aan dat er in de vestiging persoonlijk en direct contact met de klanten is.
Bij het ingeven van de vaste openingstijden laat u de jaarlijkse verlofperiode buiten beschouwing.
De vestiging moet minstens 1 dag in de week open zijn.
Als u uw aanvraag voor de hinderpremie hebt ingediend, zal het Agentschap Innoveren & Ondernemen zo snel mogelijk uw gegevens controleren en het bedrag op uw rekening storten. Zodra de betalingsopdracht is gegeven, wordt u daarvan op de hoogte gebracht met een e-mail.
Als de hinder zo groot is dat u uw vestiging tijdelijk moet sluiten, kunt u een aanvraag voor een bijkomende sluitingspremie indienen. Ook die aanvraag verloop via de webapplicatie van de hinderpremie. Zodra uw aanvraag voor een hinderpremie is goedgekeurd en het vaste bedrag van 2.000 euro is gestort, biedt de applicatie u de optie om de bijkomende sluitingspremie aan te vragen.
U kunt de bijkomende sluitingspremie aanvragen
- ten vroegste op de dag waarop de openbare werken van start gaan
- ten laatste op de startdatum van de sluitingsperiode.
U kunt de bijkomende sluitingspremie alleen aanvragen als u voor de getroffen vestiging een kennisgevingsbrief voor de hinderpremie hebt ontvangen.
- de vestiging minstens 21 opeenvolgende kalenderdagen moet gesloten zijn om een sluitingspremie te kunnen ontvangen. Deze is pas uitbetaalbaar vanaf de 22e sluitingsdag.
Ook voor ondernemingen die geen recht hebben op de hinderpremie, maar wel op de afzonderlijke sluitingspremie, geldt dat de vestiging minstens 21 opeenvolgende kalenderdagen moet gesloten zijn. De sluitingspremie is in dat geval al wel uitbetaalbaar vanaf de 8ste sluitingsdag.
Nee. Per ondernemingsnummer kan er maar één keer per jaar en per hinderperiode een hinderpremie worden ontvangen, ongeacht het aantal vestigingen.
U kunt de hinderpremie uitsluitend online aanvragen. Er is geen procedure op papier of via een fysiek loket.
Bovendien kan alleen de wettelijke vertegenwoordiger van de onderneming de aanvraag doen. De wettelijke vertegenwoordiger is de persoon die volgens de statuten de vennootschap mag vertegenwoordigen, of de eigenaar van de eenmanszaak.
Voor de aanvraag heeft de wettelijke vertegenwoordiger een elektronische identiteitskaart (eID), met de bijhorende pincode, en een kaartlezer nodig. Als hij nog geen pincode heeft of de pincode niet meer weet, zal hij een nieuwe pincode moeten aanvragen. De gemiddelde wachttijd daarvoor is 3 weken.
De bepaling dat de hinderpremie binnen 60 dagen na verzenden van de brief moet worden aangevraagd, blijft gelden. Bovendien moet de hinderpremie in elk geval worden aangevraagd vóór het einde van de werken, ook als dat minder dan 60 dagen na ontvangst van de brief is.
Het is de verantwoordelijkheid van de onderneming om tijdig de uitbetaling van de hinderpremie aan te vragen.
Ondernemers die geen eID hebben omdat ze een buitenlandse nationaliteit hebben, sturen een mail naar hinderpremie@vlaio.be met in de onderwerpregel de duidelijke vermelding 'geen Belgische ID'.
Als u de hinderpremie wilt aanvragen en bij het aanmelden de boodschap krijgt dat uw dossier geannuleerd is, dan betekent dat dat u te laat bent met uw aanvraag:
- de termijn van 60 dagen is voorbij
- of de werken zijn al beëindigd.
In dat geval kunt u geen aanvraag meer indienen en wordt het dossier automatisch geannuleerd. Te laat is onherroepelijk te laat.
De verschillende dagdelen zijn als volgt afgebakend:
- voormiddag: tussen 6 en 12 uur
- namiddag: tussen 12 en 18 uur
- avond: tussen 18 en 24 uur
- nacht: tussen 24 en 6 uur.
Als overheden steun willen verlenen aan ondernemingen, kan die steun de concurrentieverhoudingen scheeftrekken en dus het handelsverkeer verstoren. Daarom legt Europa beperkingen op aan de mogelijkheden om overheidssteun te geven aan ondernemingen.
Maar voor bepaalde steunmaatregelen oordeelt de Europese Commissie via de de-minimisverordening(opent in nieuw venster) dat ze niet concurrentieverstorend zijn, op voorwaarde dat ze onder een bepaalde drempel blijven. Met de zogenoemde 'verklaring de-minimissteun' geeft u aan dat met de huidige subsidieverlening aan uw onderneming die steundrempel niet wordt overschreden.
Concreet betekent dat dat aan dezelfde onderneming over een periode van drie belastingjaren niet meer dan 300.000 euro de-minimissteun mag worden toegekend. Die periode bestaat uit het belastingjaar waarin de subsidie wordt toegekend en de twee voorafgaande belastingjaren
Meer informatie over de steunmaatregelen die onder de-minimisverordening vallen(opent in nieuw venster) vindt u op de VLAIO-website.
Vergissingen bij de aanvraag van de hinderpremie of bij de eerste aanvraag van de sluitingspremie moet u ten laatste binnen 24 uur per mail melden aan het Agentschap Innoveren en Ondernemen: hinderpremie@vlaio.be.
Bij elke nieuwe aanvraag van de sluitingspremie kunt u de vaste openingstijden opnieuw ingeven.
Als het niet meer mogelijk is de aanvraag voor de hinderpremie in te dienen, dan betekent dat dat u te laat bent met uw aanvraag:
- de termijn van 60 dagen is voorbij
- of de werken zijn al beëindigd.
Het recht op de hinderpremie is daardoor automatisch vervallen. In dat geval kunt u geen aanvraag meer indienen en wordt het dossier automatisch geannuleerd. Te laat is onherroepelijk te laat.
Het gaat daarbij niet om een beslissing over het wel of niet toekennen van de hinderpremie, maar om een loutere toepassing van de voorwaarden die zijn opgenomen in de regelgeving. Daartegen is geen beroep mogelijk.
Iedereen die in de Kruispuntbank van Ondernemingen (KBO)(opent in nieuw venster) vermeld staat onder de rubriek 'functies', is bekend als wettelijk vertegenwoordiger van de onderneming. Voor een eenmanszaak is dat in principe altijd de zaakvoerder, voor een vennootschap (rechtspersoon) zijn dat de geregistreerde wettelijke vertegenwoordigers (natuurlijke personen): bijvoorbeeld de leden van de raad van bestuur.
Als er bij de KBO onder de rubriek 'functie' geen enkele persoon vermeld staat, moet de onderneming eerst contact opnemen met een ondernemingsloket en een wettelijke vertegenwoordiger laten registreren. Pas al die registratie volledig is, kan de onderneming de uitbetaling van de hinderpremie aanvragen.
De wettelijke vertegenwoordiger van de onderneming is de persoon die het gebruikersrecht heeft om in de webapplicatie op te treden in naam van de onderneming. Dat kan de eigenaar van de onderneming zijn, maar ook iemand anders, zoals de boekhouder of de personeelsverantwoordelijke.
De contactpersoon van de onderneming is de persoon met wie het Agentschap Innoveren en Ondernemen communiceert over het dossier van de hinderpremie en/of de sluitingspremie. Dat hoeft niet dezelfde persoon te zijn als de wettelijke vertegenwoordiger.