Gedaan met laden. U bevindt zich op: Partner in de kijker: ORBIT vzw Nieuwsberichten

Partner in de kijker: ORBIT vzw

Nieuwsbericht
27 maart 2026

Vlaanderen blijft zich inzetten voor gelijke kansen, integratie en inburgering. Dat doet de Vlaamse overheid niet alleen, maar in samenwerking met partners uit het middenveld. Het Agentschap Binnenlands Bestuur zet daarom elke maand een van haar partnerorganisaties in de kijker. Deze keer is het de beurt aan ORBIT vzw.

Wie ben je en wat doe je bij ORBIT vzw?

Stafmedewerker Julien Aernoudt: “In 2022 ben ik als stafmedewerker begonnen bij ORBIT vzw, omdat ik geloofde in de missie en visie van de organisatie. Vanuit die functie draag ik bij aan het recht op degelijke en betaalbare huisvesting voor erkende vluchtelingen. Als tweedelijns organisatie ondersteunt ORBIT vzw burgerinitiatieven die lokaal op zoek gaan naar woonruimte voor deze doelgroep. Sinds vorige zomer combineer ik die rol halftijds met het inhoudelijke coördinatorschap bij ORBIT.”

Kan je de algemene werking van ORBIT in twee zinnen voorstellen?

Aernoudt: “ORBIT is bondgenoot van burgers, organisaties en overheden in de superdiverse migratiesamenleving. Door het versterken van de grondrechten van mensen met een migratiegeschiedenis streven we naar een samenleving waar iedereen volwaardig aan kan deelnemen. Wij zetten zelf voornamelijk in op het recht op een menswaardig leven, het recht op non-discriminatie en het recht om vrij een levensbeschouwing of religie te kunnen beleven en uit te oefenen.”

Hoe lang bestaat ORBIT al? En waar zijn jullie actief?

Aernoudt: “Dit jaar vieren wij dus onze 30ste verjaardag. ORBIT werd opgericht in 1996 vanuit de vaststelling dat de superdiversiteit in Vlaanderen niet alleen een feit is maar ook verder toeneemt. Daarnaast is er nog veel werk om mensen, organisaties en overheden in verbinding en beweging te brengen rond de grondrechten van mensen met een migratiegeschiedenis.

Ons kantoor is gelegen in Brussel, maar ORBIT is erkend binnen het sociaal-cultureel volwassenenwerk door de Vlaamse Overheid. Onze activiteiten vinden dus hoofdzakelijk plaats in het Vlaamse Gewest.”

Hoe zet ORBIT zich in voor het integratie- en inburgeringsbeleid?

Aernoudt: “Verschillende van onze projecten rond racisme, levensbeschouwing, migratie en wonen dragen bij aan de integratie en inburgering van nieuwkomers. Met ons Onder1Dak project is dat heel concreet: door burgers met beschikbare woonruimte te matchen aan vluchtelingen geven we hun extra kansen om de taal te leren. Daarnaast vergoot hun netwerk en nemen ze sneller op een volwaardige manier deel aan de samenleving.

Ook onze inspanningen om racisme te bestrijden en mensen gelijke kansen te geven om hun religie of levensbeschouwing te beleven dragen bij aan de integratie van nieuwkomers. Wie zich welkom voelt zal ook meer inspanningen doen om deel te nemen en mee vorm te geven aan die samenleving.”

Op welke prestatie van ORBIT ben je trots?

Aernoudt: “Wij zetten als organisatie al zeer lang in op interlevensbeschouwelijke dialoog en bekleden zo een unieke en verbindende positie binnen het Vlaamse socio-culturele landschap. We slaagden erin om de afstand tussen levensbeschouwingen onderling, maar ook tegenover beleidsmakers, te verkleinen. Dit alles in een context waarin levensbeschouwingen vaak met wantrouwen worden benaderd.

Daarnaast ben ik trots op onze rol binnen NAPAR, een coalitie van actoren die samen pleiten voor een nationaal actieplan tegen racisme. Ook hier spelen we een verbindende rol tussen middenveld en beleid. We dragen ook bij aan de gedeelde beleidsanalyses en voorstellen die het racisme in de samenleving kunnen doen afnemen.

"Wie zich welkom voelt zal ook meer inspanningen doen om deel te nemen aan de samenleving"

Julien Aernoudt - ORBIT vzw

Waar ziet ORBIT nog werkpunten?

Aernoudt: “De deelname van mensen met een migratiegeschiedenis aan het democratische proces blijft een aandachtspunt. Veel niet-Belgen weten bijvoorbeeld niet dat ze stemrecht hebben bij de lokale verkiezingen, terwijl dit een unieke kans is om hen mee de richting van het lokale beleid te doen bepalen. Dat gevoel van betrokkenheid motiveert om actief deel te nemen aan de samenleving. Maar het gaat natuurlijk veel verder dan dat: de verschillende participatieraden weerspiegelen de superdiverse realiteit in Vlaanderen nog te weinig.

Daarnaast worden levensbeschouwingen vandaag te weinig als partner gezien om mee op zoek te gaan naar concrete oplossingen voor maatschappelijke problemen. Wij proberen daar met ons project ‘zinvol en solidair’ verandering in te brengen. Structurele betrokkenheid van levensbeschouwelijke actoren in de democratische besluitvorming blijft noodzakelijk.

Tot slot is er nog veel werk om het recht op wonen voor iedereen te doen gelden, zeker voor mensen met een vluchtverhaal. Dat is een belangrijke voorwaarde om volwaardig te kunnen deelnemen aan de samenleving, maar vandaag is de toegang tot een kwalitatieve woonsituatie zeer moeilijk. De verschillende beleidsniveaus zouden samen op zoek moeten gaan naar duurzame oplossingen.”

Wat hoop je op het einde van deze beleidsperiode te bereiken?

Aernoudt: “We hopen dat onze ‘Onder1Dak’ werking kan uitgroeien tot een volwaardige begeleidingsdienst, zoals pleegzorg dat momenteel is voor pleegzorgers, pleegkinderen en pleeggasten. We zetten nu al heel wat stappen in die richting, maar er nog werk om deze alternatieve woonvorm breder bekend te maken en structureel te verankeren.

Daarnaast hopen we dat er enkele concrete stappen worden genomen in het toegankelijker maken van het lokale stemrecht en de politieke participatie van niet Belgen. Wij blijven daar het gesprek over aangaan met beleidsmakers op de verschillende niveaus.

Als lid van de NAPAR-coalitie pleiten we de komende jaren ook opnieuw mee voor een nationaal actieplan tegen racisme. Dat plan moet tot concrete maatregelen leiden die de beleidsniveaus en verschillende bevoegdheden overstijgen. Wij verwachten samen met de andere coalitieleden dat het actieplan er nog deze beleidsperiode komt.”

Tenslotte: welke boodschap wil je vanuit ORBIT geven aan de lezers?

Aernoudt: “We hebben op alle niveaus bondgenoten nodig die mee de grondrechten van mensen met een migratiegeschiedenis helpen te realiseren. Die grondrechten zijn een voorwaarde om volwaardig deel te nemen aan de samenleving, maar dat vergt inspanningen van burgers (met en zonder migratiegeschiedenis), organisaties en overheden. Inburgering en integratie is dus een gedeelde verantwoordelijkheid en meer dan een individueel verhaal.”

Heb je interesse in ORBIT vzw en hun acties? Neem dan zeker een kijkje op hun website. Je kan ORBIT ook volgen op Facebook en Instagram.