Tijdelijk onderwijs aan huis organiseren (TOAH)
Leerlingen die langdurig of chronisch ziek zijn, afwezig zijn door een ongeval of in moederschapsrust, hebben recht op tijdelijk onderwijs aan huis (TOAH).
Voor wie?
Deze informatie is voor basis- en secundair onderwijs.
Wanneer organiseer je TOAH?
Zodra de voorwaarden vervuld zijn en de ouders een aanvraag indienen, moet je school minstens 4 lesuren van 50 minuten per week organiseren.
Meer over wie recht heeft op TOAH, de duur en de aanvraagprocedure.
Middelen van het ministerie
Je krijgt middelen van het ministerie voor:
- Bijkomende lestijden (basisonderwijs) of lesuren (secundair onderwijs)
- Terugbetaling van de reiskosten van de leraar
Leerlingen in ziekenhuis, preventorium of K-dienst
Je bent niet verplicht om TOAH te organiseren als de leerling langdurig verblijft:
- In een ziekenhuis of preventorium met ziekenhuisonderwijs (type 5-school)
- Op een dienst met onderwijsbehoeften (DMOB) in de kinder- en jeugdpsychiatrie
Je bent wel verplicht als:
- De leerling in een ziekenhuis, preventorium of K-dienst op weekbasis minder dan halftijds in de instelling verblijft
- Het ziekenhuis niet verbonden is aan een type 5-school
Wat als niet alle voorwaarden vervuld zijn?
Als niet alle voorwaarden voor TOAH vervuld zijn, zijn er volgende mogelijkheden:
- Leerling verblijft op een grotere afstand van de school dan het maximum: je mag TOAH organiseren, je krijgt middelen.
- Leerling is nog niet lang genoeg afwezig (langdurig ziek): je mag TOAH vrijwillig organiseren, zonder bijkomende middelen. Dat kan als een langdurig zieke leerling de wachttijd van 21 kalenderdagen nog niet heeft doorlopen.
Wat moet je doen als school?
- Stap 1
Informeer de ouders
- Neem info over TOAH en de aanvraagprocedure op in het schoolreglement.
- Informeer ouders tijdig als hun kind recht heeft op TOAH en hoe ze het moeten aanvragen.
- Wijs ook op andere (aanvullende) onderwijsondersteuning:
- Aanpassing van het lesprogramma, bijvoorbeeld flexibele leerwegen of redelijke aanpassingen.
- Spreiding leerstof over 2 schooljaren
- Synchroon internetonderwijs via vzw Bednet
- Vrijwilligersinitiatieven voor zieke leerlingen
Die bijkomende initiatieven ontslaan je niet van je plicht om zelf TOAH te organiseren.
- Stap 2
Meld TOAH aan AGODI
Meld het opstarten van TOAH zo snel mogelijk aan het Agentschap voor Onderwijsdiensten (AGODI) via Discimus.
Bewaar de aanvraag van de ouders en het medisch attest zorgvuldig in de school. Die documenten moeten beschikbaar blijven voor controle.
Lees meer in de omzendbrief (titel 7)(opent in nieuw venster).
- Stap 3
Stel een leraar aan en meld het aan AGODI
Krijgt je school middelen voor TOAH? Stel dan een leraar in een wervingsambt van het bestuurs- en onderwijzend personeel.
- De aanstelling is tijdelijk. Je mag deze uren of lestijden dus niet gebruiken voor vaste benoeming, affectatie of mutatie.
- Geef in de eerste plaats voorkeur aan tijdelijke personeelsleden met recht op een aanstelling van doorlopende duur (TADD).
Zijn er geen TADD’ers beschikbaar? Dan kan je:
- Een tijdelijk personeelslid aanwerven
- Een vastbenoemd personeelslid tijdelijk vrij te stellen via verlof voor tijdelijk andere opdracht
- Uren of lestijden toe te wijzen in overwerk of in bijbetrekking geven aan een voltijds aangesteld personeelslid
- Een personeelslid opnieuw in actieve dienst laten treden
Meld de opdracht via een RL-1 aan AGODI, met als administratieve toestand ATO 2 (tijdelijk vacant) en met de vakcode 598 ‘onderwijs aan huis’.
Gaat het om een leraar secundair onderwijs of een leraar beroepsgerichte vorming? Dan moet je de opdracht gelijkstellen met een vak of specialiteit die aansluit bij hun bekwaamheidsbewijs.
- Stap 4
Bepaal de inhoud samen
Hebben de ouders een aanvraag ingediend? Overleg dan met de leraar, ouders en indien mogelijk de leerling over welke vakken en leerstof worden gegeven.
- Stap 5
Vorder reiskosten terug
- Leraren die TOAH geven, hebben recht op terugbetaling van hun reiskosten.
- Dien vóór 28 februari 1 globale terugvordering in bij AGODI voor alle leraren die in het vorige kalenderjaar tijdelijk en permanent onderwijs aan huis gaven.
- Gebruik hiervoor het formulier ‘Terugvordering reiskosten TOAH’.
- AGODI betaalt jaarlijks uit op dezelfde rekening als de werkingsmiddelen.
Extra informatie
Regelgeving
- Omzendbrief tijdelijk onderwijs aan huis, permanent onderwijs aan huis en vrijstelling van leerplicht - basisonderwijs(opent in nieuw venster) (BaO/97/5)
- Omzendbrief tijdelijk onderwijs aan huis en permanent onderwijs aan huis - secundair onderwijs(opent in nieuw venster) (SO/2005/05)
- Omzendbrief tijdelijk onderwijs aan huis en permanent onderwijs aan huis - buitengewoon secundair onderwijs(opent in nieuw venster) (SO/2005/06 (BUSO))
Formulieren
- Aanvraag TOAH voor een langdurig zieke jongere(Word bestand opent in nieuw venster) (docx, 2 p.) (896 kB)
- Aanvraag TOAH voor een chronisch zieke jongere(Word bestand opent in nieuw venster) (docx, 2 p.) (895 kB)
- Terugvordering reiskosten TOAH - basisonderwijs(Excel bestand opent in nieuw venster) (xls, 3 p.) (1,3 MB)
- Terugvordering reiskosten TOAH - secundair onderwijs(Excel bestand opent in nieuw venster) (xls, 3 p.) (436 kB)