Gedaan met laden. U bevindt zich op: Ieder kind taalheld: een pakket maatregelen voor de versterking van het Nederlands Nieuwsberichten

Ieder kind taalheld: een pakket maatregelen voor de versterking van het Nederlands

Nieuwsbericht
8 juli 2025

Het pakket maatregelen ‘Ieder kind taalheld’ wil goed onderwijs aanbieden aan elk kind, ongeacht zijn of haar achtergrond, en gelijke kansen creëren door een betere kennis van het Nederlands. De focus ligt op het kleuter- en lager onderwijs, maar reikt ook uit naar het secundair onderwijs. Bijzondere aandacht gaat naar het aandeel leerlingen dat aantikt op de indicator ‘thuistaal niet-Nederlands’.

  • De Vlaamse Regering nam op 4 juli 2025 akte van de conceptnota ‘Ieder kind taalheld’.
  • De voorbereidingen van de eerste acties starten in het najaar van 2025 op. De uitrol in de scholen begint vanaf september 2026.

Het pakket maatregelen wil de taalkennis van leerlingen verbeteren door:

  • Taalachterstand bij de leerlingen te voorkomen en te remediëren
  • Wetenschappelijke professionalisering van iedereen die betrokken is bij het basisonderwijs
  • Het onthaalonderwijs te hervormen

Internationale peilingen geven al lange tijd aan dat de kennis van het Nederlands in het Vlaamse onderwijs achteruitgaat. Dat werd bevestigd door de resultaten van de Vlaamse toetsen en is ook al een aantal jaren zichtbaar in de KOALA-screening in de derde kleuterklas.

Daarom wil ‘Ieder kind taalheld’ de expertise van scholen en leraren versterken via een reeks breedschalige en beleidsgerichte initiatieven die samenhangend, meetbaar en evidence-informed zijn. Tegelijk wordt ook ingezet op de taalversterking Nederlands van alle leerlingen die daar nood aan hebben. De maatregelen zetten in op 10 acties, zoals leermaterialen, meer zomerscholen, instapklassen voor peuters en hun ouders en een brede cluster van taalprojecten die inzetten op gemeenschapsvorming.

‘Ieder kind taalheld’ vertrekt van de nieuwe minimumdoelen voor het basisonderwijs en zet in op evidence informed didactiek en rijk Nederlands in elk curriculumonderdeel. Elke leerkracht basisonderwijs wordt een taalstimulerende leerkracht en elk vak wordt taalverrijkend. Want Nederlands is meer dan een vak, het is de drager van alle andere vakken. Kennis van de wereld kan niet worden opgebouwd zonder diepe en brede kennis van de taal – en vice versa.

Het pakket maatregelen kiest niet voor losse projecten. De eerste acties worden opgestart in het najaar en lopen tot en met 2029. ‘Ieder kind taalheld’ heeft dus een duurzaam karakter. Er wordt ook, waar nodig en in het belang van de leerling, een overstap gemaakt naar de versterking van het Nederlands in het secundair onderwijs.

De 10 acties zetten in op vroegtijdige ondersteuning op maat van de leerling, met sterke leermaterialen tot meer zomerscholen en wetenschappelijk onderbouwde professionalisering.