Opleiding volgen als JoJo/VeVe-startbaner
Wie aan de slag gaat in een JoJo/VeVe-startbanenproject, krijgt de kans om opleidingen te volgen en aan vormingen deel te nemen. Er zijn verschillende mogelijkheden.
Voor wie?
Deze informatie is voor startbaners in het JoJo/Veve-startbanenproject.
Individuele opleiding
Om een verlenging van jouw contract te krijgen, moet je in jouw eerste tewerkstellingsjaar starten met een opleiding naar keuze. Je gaat samen met je werkgever op zoek naar een geschikte opleiding. Die opleiding:
- Kan van korte of lange duur zijn
- Sluit aan bij je eigen interesses, vaardigheden en motivatie
Om de drempel voor opleidingen zo laag mogelijk te houden, kunnen werkgevers tot 2 dagen per week (15 uur) educatief verlof toestaan. Tijdens het educatief verlof krijg je een voltijds loon.
Je werkgever moet jou voldoende tijd geven om extra kwalificaties te behalen en moedigt jou ook aan.
Voor jouw individuele opleiding heb je de keuze tussen:
- Een diplomagerichte opleiding met als doel het behalen van een
- Diploma secundair onderwijs via CVO of Examencommissie
- Graduaat- of bachelordiploma
- Een arbeidsmarktgerichte opleiding via Syntra, VDAB…
Kies je ervoor om zelfstandig te studeren, bijvoorbeeld via de Examencommissie van de Vlaamse Gemeenschap? Bespreek dan de mogelijkheid met de werkgever om extra tijd voor studie te krijgen. Vanaf 1 oktober 2026 geldt de voorwaarde dat je voor minstens twee examens bij de Examencommissie in of vóór jouw eerste tewerkstellingsjaar geslaagd moet zijn om een verlenging van jouw contract te krijgen.
Vorming door de JoJo/VeVe-coördinatie
De JoJo/VeVe-coördinatie organiseert regelmatig vormingen en workshops zowel voor startbaners als voor coaches van startbaners. Je ontvangt daarvoor telkens een uitnodiging. Hou ook de website in de gaten.
- De introductiecursus waarin je kennismaakt met je rechten en plichten op de werkvloer, is verplicht tijdens het 1ste tewerkstellingsjaar.
- De andere vormingen en workshops zijn niet verplicht, maar wel aan te raden.
Vorming door de werkgever
De werkgever voorziet de nodige vorming zodat je je als startbaner goed kan inwerken en het takenpakket correct kan uitvoeren. Ze doet dat op dezelfde manier als voor alle andere personeelsleden.
Ben je aan de slag op een school? De directie kan je laten deelnemen aan vormingssessies voor leraren, pedagogische studiedagen…
Terugbetaling van de opleidingskosten
Het is mogelijk om je diploma- of arbeidsgerichte opleiding te laten terugbetalen door de Vlaamse overheid. Dat kan enkel voor opleidingen die worden aangeboden via door de Vlaamse overheid erkende opleidingsinstellingen.
Daartoe behoren volgende instellingen niet:
- Centra voor Afstandsonderwijs
- Centra voor Avondonderwijs
- Instellingen waar hobbycursussen worden georganiseerd
Alleen de inschrijvingskosten van het lopende school- of kalenderjaar worden terugbetaald.
AGODI voorziet per kalenderjaar een budget van maximaal 900 euro per startbaner.
Welke opleidingen?
AGODI betaalt de opleidingskosten van langdurige opleidingen terug die nodig zijn om een verlenging van je traject te krijgen of die leiden tot een betere positie op de arbeidsmarkt.
Alle opleidingen die leiden tot een diploma secundair onderwijs of een graduaat, komen in aanmerking voor een verlenging en terugbetaling. Voor andere opleidingen neem je contact op met de JoJo/VeVe-coördinatie. Die laat je weten of jouw gekozen opleiding goedgekeurd is.
Opleidingscheques Departement Werk, Economie, Wetenschap, Innovatie en Sociale Economie (WEWIS)
Als startbaner heb je recht op opleidingscheques. Afhankelijk van wat je studeert, is dit 250 of 500 euro per schooljaar. Volg je een graduaat of bachelor, dan heb je recht op 500 euro aan opleidingscheques. Met die opleidingscheques kan je een deel van je opleidingskosten bekostigen. Nadat je je opleidingscheques hebt gebruikt, betaalt de JoJo/VeVe-coördinatie de extra kosten terug.
Meer info over opleidingscheques aanvragen.
Aanvraag tot terugbetaling
Kost je opleiding meer dan het bedrag van de opleidingscheques? Betaal de extra kosten eerst zelf. De extra kosten kan je bij de JoJo/VeVe-coördinatie terugvragen. Dat doe je via een aanvraagformulier. Verzamel samen met je werkgever je inschrijvingsbewijs, betalingsbewijs, bevestigingsmail en goedkeuringsmail opleidingscheques.
- Ben je aan het werk op een school? Dien de documenten in via Mijn Onderwijs Directies en Administraties.
- Ben je aan de slag bij een organisatie? Dien de documenten in via mail bij de JoJo/VeVe-coördinatie.