Gedaan met laden. U bevindt zich op: PFAS-luchtmetingen in Zwijndrecht en omgeving PFAS-aanpak regio Zwijndrecht

PFAS-luchtmetingen in Zwijndrecht en omgeving

Rond de 3M-fabriek en de Oosterweelwerf verzamelen verschillende meetstations voortdurend informatie over fijnstof en PFAS in de lucht. Op deze pagina vindt u de stand van zaken van de PFAS-luchtmetingen en lopende acties. Die wordt ongeveer elke maand geactualiseerd. 

Meetnet: wat en waar meten we?

De Vlaamse Milieumaatschappij (VMM) meet de PFAS-luchtverontreiniging sinds juli 2021. De metingen in Zwijndrecht worden uitgevoerd door VITO op kosten van 3M. Volgens het principe dat de vervuiler betaalt.

Doelstellingen: waaraan toetsen we?

Momenteel bestaan er geen wettelijk bindende normen voor PFAS in lucht en depositie. We hanteren wel een voorlopig toetsingskader.

Lees meer over gezondheidsrisico’s van PFAS.

Vaststellingen: wat betekenen de meetresultaten?

  • De verontreiniging met is voornamelijk van historische aard.
  • De verontreiniging is het hoogst nabij 3M en neemt sterk af met toenemende afstand.
  • De metingen indiceren dat de waterzuiveringsinstallatie van 3M momenteel de belangrijkste emissiebron is voor bepaalde PFAS in lucht (bv. PFOS), maar ook andere lokale en regionale bronnen dragen bij.
  • De metingen variëren in tijd, ruimte, samenstelling en naargelang de weersomstandigheden.

Conclusies: wat nu?

De monitoring van de luchtverontreiniging rond 3M Zwijndrecht en de Oosterweelwerken op Linkeroever wordt verdergezet.

De overheid blijft erop toezien dat 3M en Lantis zich houden aan de opgelegde maatregelen en waar mogelijk worden bijkomende maatregelen genomen om de uitstoot verder te doen dalen.