Metadata: Land- en tuinbouwbedrijven
Verantwoordelijke entiteit
Agentschap Landbouw en Zeevisserij
Metadatafiche laatste update
06/11/2025
Databron
De indicator is gebaseerd op de landbouwenquête van Statbel en op de gegevens van de controleorganen voor biologische productie.
Jaarlijks stelt Statbel een dataset samen die de volledige landbouwpopulatie weerspiegelt. De basis van deze dataset zijn de beschikbare gegevens uit administratieve databanken zoals de verzamelaanvraag van het Agentschap Landbouw en Zeevisserij (voor gegevens over percelen en bedrijven) en Sanitel (voor gegevens over de veestapel), aangevuld met gegevens uit een eigen bevraging.
Uit de administratieve data selecteert Statbel een specifieke groep van bedrijven. Volgens de statistiekwetgeving is het zo dat een landbouwbedrijf moet produceren voor verkoop en/of grond in goede landbouw- en milieuconditie moet houden. Daarom kijkt Statbel In de praktijk na of het bedrijf gekend is in de Kruispuntbank voor Ondernemingen (KBO), dus of het een ondernemingsnummer én een NACE-code voor landbouw heeft.
Aanvullend bevraagt Statbel (Algemene Directie Statistiek – Statistics Belgium) bijna jaarlijks de landbouwers door middel van een of meerdere bijkomende enquêtes.
De landbouwenquête ondergaat regelmatig (procedurele) wijzigingen die een impact kunnen hebben op de (continuïteit van de) gegevens. De belangrijkste, waarvan de impact ook zichtbaar is in sommige indicatoren, zijn:
- Om redenen van administratieve vereenvoudiging berust de enquête vanaf 2011 niet meer op de landbouwers die hebben deelgenomen aan de landbouwtelling van het voorgaande jaar maar op de landbouwers die een verzamelaanvraag hebben ingediend bij het Vlaams Gewest. In 2011 is er dus een chronologische breuk in het aantal landbouwbedrijven.
- In 2016 bleef het aantal landbouwbedrijven constant door een verbetering van het register. Als u meer wilt weten over methodologische veranderingen bij de landbouwenquête, kunt u de website van Statbel raadplegen.
- Aangezien de gegevens van Statbel o.a. gebaseerd zijn op de databank van de verzamelaanvraag, heeft de wijziging in de verzamelaanvraag (vanaf 2022) een impact op het aantal bedrijven bij teelten waar seizoenspachten voorkomen. Er is een daling van het aantal bedrijven te merken omdat vanaf 2022 in situaties met seizoenspacht slechts 1 landbouwer (de pachter) alle percelen aangeeft in plaats van de verschillende verpachters.
Voor de biologische landbouw wordt gebruikgemaakt van de gegevens die door de controleorganen voor biologische productie (Certisys, TÜV Nord Integra en Foodchain ID Certification) aan het Agentschap Landbouw en Zeevisserij worden bezorgd.
Statistische populatie
Voor de indicator worden alle landbouwbedrijven in Vlaanderen meegenomen.
In de landbouwenquête worden enkel de landbouwbedrijven opgenomen die produceren voor verkoop en/of grond in goede landbouw- en milieuconditie moet houden. Daarom kijkt Statbel In de praktijk na of het bedrijf gekend is in de Kruispuntbank voor Ondernemingen (KBO), dus of het een ondernemingsnummer én een NACE-code voor landbouw heeft.
Variabelen
De volgende variabelen worden getoond:
- Aantal land- en tuinbouwbedrijven: totaal en bedrijven met beroepsmatig karakter
- Gemiddeld areaal cultuurgrond per bedrijf, grootvee-eenheden per bedrijf, aantal runderen/varkens/pluimvee per gespecialiseerd bedrijf.
- Gemiddelde areaal cultuurgrond per bedrijf per gemeente
- Aantal biologische bedrijven en aandeel biobedrijven per gemeente.
Bewerkingen
Afbakening bedrijven
Voor deze indicator worden alle bedrijven in Vlaanderen meegenomen.
Beroepsmatig karakter en specialisatie
Voor het bepalen of een bedrijf een beroepsmatig karakter heeft, baseren we ons op de totale standaard output van het bedrijf. Indien deze minstens 25.000 euro bedraagt, wordt het als een bedrijf met beroepsmatig karakter beschouwd.
De grens van 25.000 euro is de drempelwaarde die is opgenomen in de Europese wetgeving mbt het informatienet inzake landbouwbedrijfsboekhoudingen.
De Standaard output (SO) is de geldwaarde van de bruto landbouwproductie per eenheid (oppervlakte of dier) tegen prijzen af boerderij en exclusief btw. De subsidies worden niet in rekening gebracht. De standaardopbrengsten worden per landbouwproduct vastgesteld. De totale standaard output van een bedrijf wordt bepaald door de omvang van elke teelt/dierlijke productie te vermenigvuldigen met de standaard opbrengst van die teelt/dierlijke productie. Voor meer informatie: https://landbouwcijfers.vlaanderen.be/standaard-output.
De specialisatie (of typologie) wordt bepaald door te berekenen welk aandeel van de totale standaard output uit een bepaalde teelt(groep) gehaald wordt. Het komt er ruwweg op neer dat als een bedrijf minstens 2/3 van zijn totale output haalt uit een bepaalde teelt(groep), dit een in die teelt(groep) gespecialiseerd bedrijf is. Voor meer informatie: https://landbouwcijfers.vlaanderen.be/specialisatie.
Grootvee-eenheden per gespecialiseerd rundvee-, varkens- en pluimveebedrijf
Grootvee-eenheden (GVE) is een omrekeningsfactor om de landbouwdieren op een uniforme manier weer te geven en te vergelijken. Het aantal GVE wordt bepaald door het aantal dieren om te zetten met behulp van volgende coëfficiënten:
Code Statbel | Omschrijving | GVE-coëfficiënt | Opmerking |
A110000 | Runderen jonger dan 1 jaar | 0,4 | |
A120000 | Runderen van 1 jaar tot jonger dan 2 jaar | 0,6 | |
A131000 | Mannelijke runderen van 2 jaar en ouder | 1 | |
A132100 | Vaarzen | 0,5 | |
A132210 | Melkkoeien | 1 | |
A132220 | Zoogkoeien | 0,8 | |
A132230 | Reforme koeien | 0,8 | |
A210000 | Biggen van minder dan 20 kg | 0,027 | |
A220000 | Varkens van 20 kg tot minder dan 50 kg | 0,3 | code tot en met 2013 |
A230000 | Mestvarkens van 50 kg en meer | 0,3 | code tot en met 2013 |
A241000 | Beren | 0,3 | |
A242000 | Zeugen | 0,5 | |
A250000 | Varkens van 20 kg tot minder dan 50 kg en mestvarkens | 0,3 | |
A300000 | Totaal aantal schapen | 0,1 | |
A400000 | Totaal aantal geiten | 0,1 | |
A500000 | Totaal aantal paardachtigen | 0,6 | |
A601000 | Leghennen en poeljen | 0,014 | |
A602000 | Vleeskippen | 0,007 | |
A603000 | Fokhanen | 0,014 | |
A604000 | Kalkoenen | 0,03 | |
A605000 | Eenden | 0,03 | |
A606000 | Ganzen | 0,03 | |
A607000 | Parelhoenen | 0,03 | |
A608000 | Fazanten | 0,03 | |
A609000 | Kwartels | 0,03 | |
A699000 | Ander pluimvee | 0,03 |
Accuraatheid
Hoge accuraatheid door combinatie van enquête en administratieve bronnen.
Vergelijkbaarheid
Geografisch vergelijkbaar binnen België en met andere EU-lidstaten, alsook in de tijd vergelijkbaar.
Referenties
Agentschap Landbouw en Zeevisserij: Landbouwcijfers(opent in nieuw venster)