Hoe moet de EPB-aangifte worden ingediend bij een dossier waarbij in fases wordt gebouwd?
Bij een gefaseerde bouw of verbouwing is het niet altijd mogelijk om alle fases in één EPB-aangifte op te nemen.
Bij een renovatie moet per aard van het werk een EPB-aangifte worden ingediend, voor de uiterste indiendatum. De uiterste indiendatum voor de EPB-aangifte van elk deel (dus per andere ‘aard van het werk’) is 6 jaar na het verlenen van de stedenbouwkundige vergunning of na het neerleggen van de melding. (Vóór 1/3/2026 was dat nog 5 jaar)
Voorbeeld
De stedenbouwkundige vergunning omvat het verbouwen en uitbreiden van een woning. In realiteit wordt eerst de verbouwing uitgevoerd, daarna de uitbreiding.
Voor de ‘verbouwing’ wordt de EPB-aangifte ingediend binnen de uiterste indiendatum van het verbouwde deel. Als dan later de uitbreiding start, moet de EPB-aangifte voor de ‘uitbreiding’ worden ingediend uiterlijk 6 jaar na het verlenen van de stedenbouwkundige vergunning.
Invoer in de EPB-software Vlaanderen
Per ‘aard van het werk’ maakt de een deelproject aan en per deelproject wordt een EPB-aangifte ingediend. Bij een uitbreiding en verbouwing bijvoorbeeld, zal de verslaggever 2 deelprojecten aanmaken en 2 EPB-aangiften indienen.
Invoer in de EPB-software 3G
Per ‘aard van het werk’ maakt de verslaggever een ‘gebouw’ aan en per gebouw wordt een EPB-aangifte ingediend. Bij een uitbreiding (<800m³) en een verbouwing bijvoorbeeld, zal de verslaggever 1 gebouw ‘renovatie’ aanmaken.