Nieuwsbrief november 2026

De nieuwe Vogelatlas is er!

coverNa jaren telwerk, intensieve analyses en maanden schrijfwerk is de nieuwe Vogelatlas van Vlaanderen te verkrijgen in de boekhandel en online.

Het boek bundelt besprekingen van alle 331 soorten die in de periode 2020-2024 als broedvogel of wintergast in Vlaanderen werden waargenomen. Honderden duidelijke verspreidingskaarten, trendgrafieken en tal van prachtige foto's van Vlaamse fotografen maken het geheel compleet.

Per soort lichten we toe hoe de aantallen sinds de eeuwwisseling evolueerden. Die evolutie vergelijken we vervolgens met deze in de buurlanden.

Bijna 440 medewerkers voerden vele duizenden uren terreinwerk uit in elke uithoek van Vlaanderen, van het strand tot de Maasvallei en van de Kempen tot de Vlaamse Ardennen. Dit boek is de kroon op al dat werk. Het toont waarom al dat tellen nodig was en ook in de toekomst nodig zal blijven. De natuur is immers bijzonder dynamisch.

In de twintig jaar sinds de vorige atlas veranderde de vogelstand sterk. Bij sommige soorten is die verandering ingrijpend, maar het verhaal verschilt van soort tot soort.

Dit standaardwerk bundelt de huidige kennis en is een essentiële bron van informatie voor de beginnende natuurliefhebber, de gevorderde vogelkijker en voor professionals in natuuronderzoek en natuurbeleid.

Wouter Courtens

Beeld boven: auteurs en uitgever bij de boekvoorstelling tijdens de Vogeldag 2026 (foto INBO)

Opgelet

  • {{validation.errorMessage}}